Usługi

Już od pierwszego kontaktu z pacjentem staram się wypracować indywidualne podejście do problemów z uzębieniem i zaproponować najkorzystniejsze leczenie stomatologiczne. Nieważne, czy pacjent jest z Chodzieży, czy przebył długa drogę, by w nagłym problemie dentystycznym znaleźć skuteczną pomoc. W moim gabinecie zapewniam profesjonalną opiekę stomatologiczną dostosowaną do jednostkowych potrzeb osób zmagających się z problemami z uzębieniem.

Staram się również krok po kroku prowadzić pacjenta przez wszystkie etapy leczenia dentystycznego. Dzięki stosowaniu kamery wewnątrzustnej pacjenci mają możliwość zobaczenia na ekranie monitora ubytków zakwalifikowanych do leczenia, jak i końcowego efektu działań stomatologicznych. Wygoda, świadomość i zdrowie osób pojawiąjących się w moim gabinecie są dla mnie najważniejsze.

Higiena i profilaktyka

Aby zachować na długo zdrowy uśmiech, niezbędne jest prawidłowe dbanie o higienę i stosowanie profilaktyki. Choć warto dbać o nią przede wszystkim w domu, niektóre zabiegi może wykonać tylko doświadczony stomatolog. W gabinecie dentystycznym w Chodzieży wykonuję zabiegi takie jak:

  • scaling czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków,
  • piaskowanie czyli usuwanie osadu nazębnego,
  • zabezpieczanie zębów przed próchnicą (lakowanie i profesjonalna fluoryzacja),
  • lakowanie bruzd.

Scaling jest bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się zalegającego kamienia nazębnego. Dzięki specjalnej technologii ultradźwięków wytwarzających wysokie drgania kamień zostaje wykruszony, a powłoka zęba oczyszczona.

Piaskowanie wykorzystuje się najczęściej jako działanie uzupełniające usuwanie oasdu. Dzięki specjalistycznej piaskarce, która rozprowadza na zębach drobny proszek, złogi są usuwane z nawet najtrudniej dostępnych miejsc.

Fluoryzację wykonuje się zwykle po scalingu i piaskowaniu. Zabieg polega na nałożeniu na zęby fluoru i pozostawieniu go na kilka minut. To swego rodzaju „bomba witaminowa”, która skutecznie wzmacnia szkliwo.

Zabieg lakowania bruzd jest rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Stosuje się go w celu zabezpieczenia zęba przed atakiem próchnicy. Zabieg jest absolutnie bezbolesny dla pacjenta.

Lakierowanie

Profilaktyczny zabieg lakierowania wykonuje się za pomocą specjalnie przygotowanych preparatów fluoru. Powoduje on zwiększenie odporności na próchnicę i zmniejszenie nadwrażliwości. Zabieg jest szczególnie polecany osobom mającym problemy z obnażonymi szyjkami zębów, noszącym aparaty ortodontyczne czy borykającymi się z suchością jamy ustnej. Lakierowanie można zastosować zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Pacjent musi posiadać zdrowe uzębienie. Badania wskazują, że warto tego typu zabieg przeprowadzić przynajmniej dwa razy w roku.

Lakierowanie

Impregnacja (lapisowanie)

Bardzo często lapisowanie jest powodem jednej z pierwszych wizyt najmłodszych pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Dzieci rzadziej i z mniejszym zapałem dbają o higienę jamy ustnej. Dlatego też ich zęby mleczne często wymagają interwencji dentystycznej. Próchnica w tego typu przypadkach postępuje szybciej niż u osób dorosłych. Nie warto słuchać głosów, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo te i tak zostaną zastąpione stałymi.

Lapisowanie to zabieg, w którym wykorzystuje się azotan srebra (lapis). Stosuje się go w przypadku, gdy znaczna cześć zęba mlecznego jest mocno zniszczona przez próchnicę. Impregnacja zębiny pozwala zahamować próchnicę i ratuje ząb przed usunięciem. Mleczne zęby warto ratować, gdyż przedwczesna utrata grozi późniejszymi wadami zgryzu. Minus tego zabiegu to charakterystyczny czarny kolor zębów. Powoduje go wspomniany azotan srebra. W tym przypadku warto jednak poświęcić walory estetyczne, ze względu na skuteczność impregnacji w leczeniu rozległych, płytkich ubytków.

Wybielanie

Wybielanie

Pacjenci często mają potrzebę rozjaśnienia swojego uśmiechu. Wybielanie jest bardzo efektywne szczególnie w przypadku zębów przebarwionych przez papierosy, kawę czy herbatę. Wybielone mogą zostać również zęby, które straciły swoją naturalną biel po użyciu lekarstw. W moim gabinecie stomatologicznym w Chodzieży stosuję dwie metody wybielania.

Pierwsza z nich polega na wykonaniu indywidualnych szyn na zęby. Pacjent według instrukcji lekarza aplikuje odpowiednio dobrany rodzaj i stężenie środka wybielającego. Szyny są noszone przez pacjenta w nocy w czasie snu, w zależności od potrzeby od 5 do 10 nocy. Pozytywne efekty tej metody mogą utrzymywać się nawet przez wiele miesięcy. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu stanu uzębienia przed rozpoczęciem wybielania.

Druga to metoda gabinetowa, która pozwala w ciągu godziny rozjaśnić zęby. W gabinecie dentystycznym w Chodzieży wykorzystuję laser diodowy Doris Pro, który aktywuje preparat wybielający nakładany na zęby. Zaletą tej metody jest uzyskanie szybkiego efektu podczas pojedynczej wizyty oraz niska nadwrażliwość. Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Tak jak w przypadku metody nakładkowej, przed rozpoczęciem wybielania należy najpierw wyleczyć wszystkie zęby i usunąć kamień. Pamiętajmy, że w podtrzymaniu efektów wybielania, by można było cieszyć się nimi przez wiele miesięcy, jest utrzymanie na wysokim poziomie higieny jamy ustnej.

Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

Pierwsza wizyta (wizyta adaptacyjna) dziecka w gabinecie powinna mieć miejsce już wtedy, gdy wyrośnie pierwszy ząb, w celu pouczenia rodziców o pielęgnacji jamy ustnej u maleństwa. Kolejna wizyta powinna się odbyć około pierwszego roku życia, a kolejne kontrolne wizyty co 3-4 miesiące. Pozwala to na stopniowe oswajania dziecka z dentystą i atmosferą gabinetu oraz stosowania odpowiedniej profilaktyki. Zdrowe zęby mleczne warunkują prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy, zmniejszają ryzyko wystąpienia wad zgryzu i próchnicy oraz uszkodzenia zawiązków zębów stałych.

W moim gabinecie każdy mały pacjent traktowany jest indywidualnie. Dzięki cierpliwości budowane jest zaufanie, co pomaga przezwyciężyć lęk najmłodszego pacjenta. Dla ograniczenia bólu i stresu dziecka stosuje się specjalne żele i inne preparaty znieczulające. W ofercie mojego gabinetu znajduje się zarówno diagnostyka, jak i leczenie oraz profilaktyka chorób zębów u najmłodszych. Najskuteczniejsi jednak w zapobieganiu chorobom uzębienia dzieci są rodzice, którzy pilnują tego, by pociechy dbały o higienę jamy ustnej.

Leczenie zachowawcze z endodoncją

Próchnica zębów jest najbardziej powszechną chorobą na świecie, dotyczy osób w każdym wieku. Im wcześniej zdiagnozujemy próchnicę tym lepiej, czeka nas wówczas szybkie, bezbolesne leczenie zębów, mniej problemów czy powikłań takich jak ból zęba czy nieprzyjemny zapach z ust. Leczenie ubytków polega na usunięciu zmian próchnicowych z zęba i odtworzeniu brakujących tkanek estetycznym wypełnieniem. Dzięki stosowaniu w moim gabinecie najlepszych materiałów, wiodących zachodnich firm, wypełnienia są gładsze, trwalsze i estetyczne.

Leczenie kanałowe czyli endodoncja jest to leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zębów. Polega na dokładnym usunięciu zapalnie zmienionej tkanki z komory i kanałów korzeniowych, dezynfekcji oraz wypełnienia odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe zawsze prowadzone jest przy pomocy endometru oraz kontroli rtg. W moim gabinecie stosuję znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Wiele lat praktyki nauczyło mnie, że warto ratować każdy ząb, nawet kiedy przypadek wydaje się wyjątkowo trudny. Korzystając z doświadczenia i najnowszej technologii gwarantuję przeprowadzenie zabiegu ze szczególną dbałością o komfort pacjenta.

endodoncja

Protetyka

Narząd żucia służy nie tylko do rozdrabniania pokarmu, ale także jako narząd uzupełniający drogę oddychania oraz jako narząd biorący udział w mowie i wpływający na wygląd twarzy. Dlatego do głównych zadań leczenia protetycznego należą poprawa żucia, fonetyki, fizjonomii a także leczenie i profilaktyka zużycia zębów, destrukcji zgryzu i stawów skroniowo-żuchwowych.

W mojej praktyce wykonuję się różnego rodzaju uzupełnienia stałe i ruchome np. korony, mosty, licówki, protezy akrylanowe, szkieletowe, bioacetalowe. Każde leczenie protetyczne jest indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjentów.

chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna

Jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. W gabinecie wykonywane są zabiegi usunięcia zębów stałych i mlecznych.

Mając na uwadze komfort pacjentów, gabinet stomatologiczny w Chodzieży oferuje zabiegi chirurgiczne wykonywane przez lekarza specjalistę chirurgii szczękowo-twarzowej, np.: usunięcie zębów zatrzymanych szczęki i żuchwy, usunięcie zębów położonych nietypowo, ósemek, resekcje, podniesienie dna zatoki szczękowej, usunięcie zmian patologicznych wraz z badaniem histopatologicznym oraz implanty.

Podczas każdego zabiegu dentystycznego na pierwszym miejscu stawiam zawsze dobro pacjenta. Każdemu przypadkowi poświęcam się w stu procentach i dbam o to, by pacjenci korzystający z usług gabinetu stomatologicznego w Chodzieży, opuszczali go ze zdrowym uśmiechem.

Zapraszam,
lek. stom. Lucyna Kowzan